08.07.12

Putukalaager

3.-7. juulil toimus Helme vallas Kivimäe hostelis  putukalaager. Laagris osales 40 Ala Põhikooli ja Tõrva Gümnaasiumi loodushuvilist õpilast. Viie päeva  jooksul saadi uusi ja huvitavaid teadmisi putukate kohta. Lapsi juhendasid  oma ala spetsialistid: bioloog ja fotograaf Urmas Tartes ning Tartu Ülikooli teadlased Mati Martin ja Aivo Tamm.

Määrati
  nii vees, maas  kui ka õhus olevaid putukaid. Taagepera külaplatsilt leiti ja määrati looduskaitse all olev liblikaliik: suur-mosaiikliblikas. Väga põnev oli putukate ööpüük, mis algas pärast päikeseloojangut. Kahe posti vahele tõmmati valge lina ning sellele lasti eredat valgust. Öistel  putukatel on kaks aktiivsusperioodi: pärast loojangut - siis lendavad nad toituma - ja enne päikesetõusu - siis poevad peitu. Kui kõige usinamad noored putukauurijad  ära väsisid, lülitasid teadlased käima automaatpüüduri. Sealsete leidudega sai tutvuda hommikul ning liikide määramine võttis aega mitu tundi.


Putukapüük. Teisi pilte vaata SIIT.

Õpilastele tutvustati, kuidas valmistada endale ise väikest entomoloogilist kogu ning milliseid vahendeid selleks vaja on. Väga raske ja püsivust nõudev töö on liblika tiibade sirutamine. Oma võimeid sai ka  proovile panna 12 kilomeetri pikkusel tõukerattamatkal, kus uuriti samuti erinevates biotüüpides elavaid putukaid. Matkajuht Imre Arro tutvustas meile  matkamise põhitõdesid. Käelise tegevusena sai looduslikest materjalidest  valmistada ise  putukat.

Külastati ka Kiidjärve looduskeskusest ning läbiti loodusõppeprogramm „See lummav sipelgariik“. 
Sipelgaid  on imetletud nende töökuse ja koostöövõime pärast. Eestis  elab 38 sipelgaliiki, kellest tuntumad on metsasipelgad kuklased. Uurisime metsakuklaste imepärast maailma: nende välimust, sisemust ja elukorraldust. Saime teada laanekuklaste pereelust, sõjategevusest, karjapidamisest ning ehitustegevusest. Sipelgatel on  väga oluline koht  ökosüsteemis. Leidsime, et inimestel ja sipelgatel on väga palju ühist.

Külastades
Helme vallas asuvat mesilat Vanavardi talus, saime põnevaid teadmisi mesilaste elust. Nägimekuidas peetakse mesilasi ning milliseid töid tuleb teha mesinikul. Loomulikult saime ka ise rikkalikult kaetud laua taga maitsta mesilaste selle aasta toodangut.

Laagris õpitud teadmisi sai proovile panna putukaviktoriinil. Parimad said autasuks Urmas Tartese autogrammiga raamatud putukatest. 
Kõik osalejad said aga putukalaagri tunnistuse, mis tõendab, et nad osalesid laagris ja said putukate kohta uusi teadmisi.

Pärast tunnistuste jagamist ootas meid hiigelsuur ja ülimaitsev maasikatort.

Laagri viimasel päeval tutvustas Kivimäe hosteli peremees Peeter Arro meile Taagepera vaatamisväärsusi ja ajalugu.

Laagripere poolt täname Kivimäe peremeest Peetrit ja perenaist Liivit hubase peavarju ja väga maitsvate toitude eest!

Päevad laagris möödusid kiiresti, mälestuseks jääb kõikidele osalejatele looduslaagri päevik, mida täideti igal õhtul. Seda hiljem lugedes saab meenutada toredaid koos veedetud hetki.

Laagri toimumist toetas  SA Keskkonnainvesteeringute Keskus.
Projektijuht Evelyn Tamm


Kommentaare ei ole: