23.04.13

Raamatu ja roosi päev

Kuigi eestlastele on 23. aprill pigem tuntud kui jüripäev, tähistatakse sel kuupäeval ka raamatu ja roosi päeva. Taagepera raamatukogu kutsus sel puhul külla kirjanik Vello Jaska ning jutuvestja Tõrva Tilde (kodanikunimega Asta Mäeorg).

Vello Jaska on pärit Pikasillast, 1960. aastate alguses kolis pere Karjatnurme. Ta on õppinud Pikasilla koolis, Ala Põhikoolis, Tõrva Gümnaasiumis ning Tartu Ülikoolis eesti keelt ja kirjandust ja kaugõppes žurnalistikat. Kirjanik rääkis veidi oma eluloost ning luges kuulajatele ette nii ammu ilmunud kui ka värskeid luuletusi, mille hulgas muist olid mulgikeelsed.


Vello Jaska on palju aastaid töötanud koolis: õpetajana Aakres ja koolijuhina Hummulis. Hetkel on ta vabakutseline kirjanik ja ajakirjanik, kelle artiklid ilmuvad nii Valgamaalases, Helme-Tõrva Elus kui ka mulgikeelses ajalehes Üitsainus Mulgimaa. Ala kooliski on ta olnud sage külaline, kajastamaks koolielu sündmusi.


Vello Jaska luuletused räägivad südamlikult kodust ja kodumaast ning väga palju luuletusi on ta kirjutanud loodusest. Kirjaniku sõnul ei saa luuletust kirjutada sunniviisiliselt, luuletus leiab ise aja, mil tulla, aga siis tuleb julgeda see ka paberile panna. Samuti peab luuletajal olema silma ja kõrva, et märgata loodust ja inimesi enda ümber. Lisaks on ta kirjutanud hulgaliselt näidendeid, mida on mängitud nii Tõrva kui ka teiste kultuurimajade lavadel.

Vello Jaska on mitmekülgsete huvide ja hobidega mees. Ta mängib 1983. aastast rahvamuusika-ansamblis Jauram. Tänagi oli tal kaasas originaalne Teppo lõõtspill, mil vanust üle 100 aasta, ning ta mängis meile sellel mitu lugu. 2001. aastast kuulub Vello Jaska Kaitseliidu ridadesse, hetkel on ta vanemveeblina Valgamaa maleva teavituspealik. Eelmise aasta veebruarist on ta Valgamaa Teenetemärgi kavaler.


Vello Jaska rõhutas ka teda kuulanud õpilastele, et kogu oma vaba aega ei tohiks raisata arvuti taga mängides. Tuleks püüda endale leida mõni huvitav hobi ja ennast mitmekülgselt arendada. Kuulajad said kirjanikult kingituseks tema luule- või näidendiraamatu.


Lisaks Vello Jaskale esines ka Tõrva Tilde nime all tuntud jutuvestja, kelle tegelik nimi on Asta Mäeorg. Tema on pärit Tarvastu kihelkonnast ning ta on eluaeg kõnelenud mulgi kiilt. Ta on töötanud meditsiinis ja teinud kultuuritööd. Ta on Tõrva kultuurimaja estraadigrupi Tõrva Tilgad juhendaja. Näideldes ja inimesi naerutades on ta aastaid mulgi keelt ja meelt laiali kandnud. Meilegi vestis ta lõbusaid ja anekdootlikke lugusid nii enda kui ka oma naabrite ja sõprade elust.


Tõrva Tilde arvates on naer elus suureks abimeheks, siis ununevad mured ruttu. Eelmise aasta 9. juunil Tõrvas peetud teisel Mulgi peol kuulutati Asta Mäeorg esimeseks
Mulgimaa Uhkuse auhinna saajaks. Paljud õpilased ütlesid pärast tema esinemist, et kõikidel lastel võik olla selline vanaema!

Üritus "Raamat ja roos" toimus kultuuripärandi aasta raames, läbiviijateks raamatukogu juhataja Erja Liivson ning Ala kooli õpetaja Evelyn Tamm.

Kaidi Kuškis
emakeeleõpetaja

Kommentaare ei ole: