11.03.15

Õppisime andma esmaabi

Täna õpetas kooliõde Malle Lemmle 5.-9. klassi õpilastele, kuidas anda esmaabi. Saime teada, kuidas käituda, kui märkame, et kellegagi on õnnetus juhtunud.

Abivajajale tuleb võimalikult kiiresti kutsuda kiirabi, kuid enne selle saabumist on oluline osata ka ise abi anda.

Kõigepealt tuleb kontrollida, kas kannatanu on teadvusel, kas ta hingab. Selleks võib kannatanut kõnetada või teda näpistada, kui ta ei reageeri, siis on ta teadvuseta. Hingamise kontrollimiseks tuleb vaadata, kas rindkere liigub või on kuulda hingamiskahinat.


Kui kannatanu hingab, tuleb ta keerata külili - nii on ta hingamisteed lahti. Kui kannatanu ei hinga, tuleb ta asetada selili, pea taha kallutada ja lõug üles tõsta ning alustada südamemassaažiga. Seda näidati  meile ka mannekeeni peal: 30 korda järjest tuleb julgelt ja tugevalt suruda rindkerele ning seejärel võimalusel teha kaks suust-suhu puhumist, seejärel korratakse tegevust. 
Elustada tuleb niikaua, kuni saabub kiirabi. Suust-suhu puhumisel ei tohi ennast ohtu seada ja üksinda elustades võib teha ka ainult südamemassaaži.  Soovijad said ka ise mannekeeni peal südamemassaaži tegemist proovida.

Saime veel teada, et šokiseisundis inimesele ei tohi anda vett, sest ta võib oksendama hakata ja lämbumisohtu sattuda. Lahtise luumurru korral tuleb peatada verejooks, aga kannatanut ei tohiks ise liigutada ega transportida.


Ninaverejooksu korral tuleb kannatanu istuma panna (kindlasti mitte pikali!) ja tema pea ettepoole kallutada ning nina kinni pigistada (kannatanu saab hingata läbi suu) umbes 10 minutiks; võimalusel asetada külmkott ninajuure peale ja kukla taha.


Kui on kõrvaverejooks ja pole põhjust kahtlustada kannatanul peatraumat, siis pannakse ta poolistuvasse asendisse ja pea kallutatakse selle kõrva suunas, kust jookseb verd. Kõrv kaetakse sidemega.


Kui keegi on midagi kurku tõmmanud, siis tuleb teda julgustada kõigepealt köhima, sest nii saab kergematel juhtudel inimene ise võõrkeha hingamisteedest eemaldada. Kui köhimisest ei piisa, tuleb peopesaga lüüa kiiresti abaluude vahele, aga kui see ka ei aita, kasutatakse Heimlichi võtet: seistakse kannatanu selja taha, asetatakse rusikas käsi tema vahelihasele (roidekaartevahelisse kolmnurka) ja tõmmatakse käsi järsu nõksatusega enda poole suunaga diagonaalselt üles. Väikestel lastel ei tohiks aga seda võtet kasutada, sest on oht vigastusteks.


Meile õpetati ka haavade sidumist ning saime seda ise ka proovida. Esmaabitund oli väga õpetlik, huvitav ja kindlasti kasulik.

Kommentaare ei ole: