23.04.12

Õppereis Karula rahvusparki ja Pähni looduskeskusesse

19. aprillil matkasime Eesti kõige väiksemas – Karula rahvuspargis ning tutvusime sealse looduse omapäraga.

Päeva alustasime rahvuspargi külastuskeskuses Ähijärve ääres, kus Keskkonnaameti töötaja Tiia Trolla rääkis meile Karula maastike tekkest, erinevatest metsatüüpidest ning taimestikust ja loomastikust. Koos vaatasime filmi rahvuspargist ning vastasime viktoriini küsimustele.

Karula rahvuspark on loodud, et säilitada Lõuna-Eestile iseloomulikke metsa- ja järverikkaid kuppelmaastikke, pinnavorme, loodust ja kultuuripärandit. Kuppelmaastik on tekkinud mandrijää ebaühtlase sulamise tulemusena.

Matkasime Peräjärve metsarajal, tutvusime erinevate metsatüüpidega, õppisime tundma taimi ja samblikke ning uurisime loomade tegevusjälgi. 
Päeva lõpetas loodusõhtu teemal „Kes meil metsas elavad?“. Esines elupõline metsamees Vahur Sepp, kes on suurema osa oma elust mööda saatnud jahindusjäägrina. Ta tutvustas metsloomade kombeid, selgitas looduses toimuvate protsesside vahelisi seoseid. Saime palju teada jahindusest ja selle vajalikkusest. Oma jutu näitlikustamiseks oli jahimees kaasa toonud ka metsloomade nahku, koljusid ja ekskremente ning näidiseid toitumisjälgedest.

Peräjärve metsarajal ning Pähni looduskeskuses. Teisi pilte vaata SIIT.

Järgmisel päeval sadas vihma ja matkamisest looduses ei tulnud midagi välja. Olime hoolega jälginud ilmateadet ja tegime plaanid nii, et veetsime terve päeva Pähni looduskeskuses. Looduskeskuse juht Helina Tammemägi viis läbi õppeprogrammi „Liblikad“. Tutvusime näitusega „Liblikalend“ ning õppisime selgeks meie kõige tavalisemad liblikaliigid. Näitusel oli väljas üle 40 liblikaliigi.

Päevaliblikad on kogu ümbruskonna seisundi indikaatorid, st mida rohkem mingil maa-alal liblikaliike elab, seda rikkalikum on sealne taimekooslus ja seda parem on keskkond. 
Uurisime liblikate ehitust, vaatasime läbi binokulaari liblikate tiivasoomuseid ja mängisime põnevat liblikamängu.

Meie kahepäevane õppereis sai teoks tänu Keskkonnainvesteeringute Keskuse projektile „Metsaõppeaasta Ala põhikoolis“.

Evelyn Tamm
loodusainete õpetaja
projektijuht

Kommentaare ei ole: